פלאשנט תרבות - רנה שני: יעקב בודו מחזיר את תיאטרון היידישפיל
יום שלישי, 9 באוגוסט 2022
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
רנה שני: יעקב בודו מחזיר את תיאטרון היידישפיל
ראובן יגיל
שבת, 29 במאי 2021, 21:04

תיאטרון היידישפיל התארח ברינה שני בהצגת בידור מוזיקלית המוקדשת באהבה לגדול שחקני ישראל יעקב בודו, המציין השנה את יום הולדתו ה 90 ו 70 שנות במה בתיאטרון הישראלי
יעקב בודו ושחקני תיאטרון היידישפיל, תיאטרון היידיש היחיד בישראל, התארחו באולם התרבות 'רינה שני' בחדרה והציגו את ההצגה המוזיקלית 'בודו עד 120', שעוסקת בנושאים אקטואליים ומציגה תשובה הולמת למגיפת הקורונה בהומור, בזמר, עם מיטב המערכונים והשירים ועם הרבה אהבה לתרבות היידיש. ההצגה, שהוקדשה לבודו, בכיר שחקני היידישפיל , הייתה הראשונה מתוך סדרת הצגות של התיאטרון בעיר. בחודש יולי תוצג ברינה שני הצגה נוספת של תיאטרון היידישפיל עם השחקן המוכשר דובי גל בעלות מוזלת לתושבי העיר. רומן גישר סגן ראש העיר מחזיק תיק הרווחה: "ההצגה הערב הייתה הצגה מרהיבה ומרגשת! ברצוני להודות לכל העוסקים במלאכה לשחקנים לתיאטרון ולמנהלת המחלקה לאזרחים ותיקים רויטל פוקס ולקהל הנהדר שהגיע, התרגש והריע".

תיאטרון היידישפיל נוסד בשנת 1987 על ידי מנהלו האמנותי הראשון, שמואל עצמון-וירצר, מתוך תחושת שליחות להצלת כבודה האבוד של השפה היידית ותרבותה, להחזיר לשפה זו את חינה, עממיותה ותפארתה, ולמקדה כמובילת תרבות עשירה ומשמעותית המהווה אבן יסוד חשובה בתולדות העם היהודי. המשימה, שנראתה בתחילה כבלתי אפשרית, לא זכתה מייד לאוזניים קשובות ולתמיכה, אך מאחוריה עמדו אנשי ציבור, חברה, כלכלה, אמנים מן השורה הראשונה, משרד החינוך והתרבות ועיריית תל-אביב-יפו, שבראשה עמד אז תומך נלהב של הרעיון, שלמה להט (צ'יץ) ז"ל. כל אלה הביאו להגשמת חלומו של שמואל עצמון וצוות שחקניו. בעזרת דבקותם בנושא, הצליחו לשמר ולהחיות נכס תרבותי והיסטורי והביאו לשנים של פעילות ענפה.

יעקב בודו בחדרה צילום: דוברות העירייה
במשך השנים העלה התיאטרון למעלה מ-100 הפקות חדשות בכל רחבי הארץ, וזכה גם להכרה בינלאומית בעקבות השתתפותו הקבועה בעשרות פסטיבלים בינלאומיים ברחבי העולם וזכייתו בשורה ארוכה של פרסים בינלאומיים. בתאטרון שיחקו מראשיתו, ועדיין משחקים, מיטב שחקני היידיש הוותיקים כמו יענקל'ה אלפרין (ז"ל), יעקב בודו אנאבלה, אורי אילון-קובלסקי ומוניקה ורדימון. אליהם הצטרפו במהלך השנים שחקנים צעירים, ילידי הארץ ועולים חדשים מבריה"מ לשעבר, מרומניה ומארגנטינה, אשר רובם למדו יידיש תוך כדי משחק ביידישפיל. בנוסף מופיעים בו שלל שחקנים אורחים מובילים כמו ליא קניג, מרים זוהר, טוביה צפיר, דובי גל, מייק בורשטיין, יונה אליאן-קשת, דבל'ה גליקמן, דודו פישר, אילן דר, אודיה קורן ועוד.

הרפרטואר של התאטרון עשיר ומגוון. החל מהקלאסיקה של שלום עליכם, אברהם גולדפאדן, איציק מאנגר, שלום אש ויעקב גורדין, דרך יצחק בשביס-זינגר וש"י עגנון, וכלה בחנוך לוין, יהושע סובול, הלל מיטלפונקט, ב. מיכאל, אפרים סידון ואחרים. כמו כן מועלות הצגות מהרפרטואר העולמי כמו: סמואל בקט, ניקולאי גוגול, ניל סיימון, וילי ראסל ועוד.

כיום תיאטרון יידישפיל עולה ומשגשג עם הפקות מז'אנרים שונים, הפקת הצגות חדשות מדי שנה, המוצגות ביידיש ומלוות בתרגום לעברית ולרוסית, והגדלה הדרגתית ועקבית של הקהל. יתירה מכך, משנה לשנה, הקהל הופך לצעיר יותר. גם תיירים בני כל הגילים, המגיעים לישראל מאירופה המערבית וחבר המדינות, ארה"ב, אוסטרליה, ודרום-אפריקה, פוקדים את הצגות התיאטרון בעת שהותם בארץ ומתרגשים מהפגישה עם שפת אמם. יידישפיל הוא חלק מהתפריט העשיר של התיאטרון הישראלי הרפרטוארי הרב-גוני וכאמור הוא תיאטרון היידיש היחיד בישראל.
  כתוב למערכת
כתבות שיכולות לעניין אותך עוד
להקת צבעי מחול בפסטיבל אשדודאנס
   
בתנור - תערוכת הקרמיקה וההדפס 2022
   
התעוררות מדומה
   
המגה סטאריות של אוראל
   
לראשונה בחדרה: פסטיבל בינלאומי לפיסול באבן
   
"יוצרים אביב" בזכרון יעקב
כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
מפגש דורות    מפגש דורות
חנוך דאום הגיע להתארח בחדרה ריזורט מרשת Jacob    חנוך דאום הגיע להתארח בחדרה ריזורט מרשת Jacob
ליאור כלפון מציג אהבה מהסרטים    ליאור כלפון מציג אהבה מהסרטים
ברכת כהנים    ברכת כהנים

© כל הזכויות שמורות לפלאשנט            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |