פלאשנט חדשות - ההבטחה והמימוש: נחנך בית מורשת ליהדות אתיופיה
יום שני, 21 במאי 2018
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
ההבטחה והמימוש: נחנך בית מורשת ליהדות אתיופיה
מאת: הדר צאלים
יום ראשון, 3 בספטמבר 2017, 18:12

את בית המורשת הקימה עיריית חדרה להנצחה, תיעוד, והנחלה של ההיסטוריה והתרבות של יהודי אתיופיה. בני הקהילה האתיופית שיבחו את ראש העיר שהבטיח להקים את בית המורשת וקיים את הבטחתו
אחרי יותר מ-20 שנה שבני הקהילה האתיופית פיללו וייחלו למרכז מורשת, נחנך בית המורשת ליהדות אתיופיה, שהקימה עיריית חדרה להנחלת ההיסטוריה והתרבות של העדה.

בטקס מרגש בהשתתפות מאות מבני העדה נחנך בית המורשת המפואר, כאשר את בני הבאים קיבלו בכניסה גבר ואישה בלבוש מסורתי חגיגי. במבואה צפו הבאים בתערוכה מרגשת, שהציג הסופר והחוקר דניאל בלטה, אשר היוותה תיעוד לסיפורה של הקהילה ואת העלייה לארץ ישראל.
מתוך הכרה בגודל המעמד ובחשיבותו של בית המורשת שלחה שרת התרבות והתיירות של אתיופיה ד"ר הירוט וולדמריאם ברכה מצולמת, ואת המעמד כיבד בנוכחותו גם נציג שגרירות אתיופיה בישראל בלאי גברסלאסי.
ההבטחה והמימוש: נחנך בית מורשת ליהדות אתיופיה
בית המורשת ליהדות אתיופיה (צילום: דוברות העירייה)
הטקס התקיים במעמד ראש העיר צביקה גנדלמן, סגנית ראש העיר חדוה יחזקאלי, המשנה לראש העיר בועז ביטון, מנכ"ל העירייה יעקב זיגדון, הסמנכ"ל משה ביטון, מנהלי אגפים, מנכ"ל החברה הכלכלית חדרה עופר מלכה, מנכ"ל הקרן לפיתוח חדרה לירון גולדנברג, מנכ"ל "נחלים" החברה לפתוח תיירות חדרה עו"ד מתניה כחלון, האדריכל יוסי טל שתכנן את בית המורשת, הקסים של הקהילה האתיופית, רב הקהילה הרב אמיר מנגיסטו, ורבים מבני הקהילה ופעיליה שהיו שותפים לחזון. בחלק האמנותי הופיעה להקמת המחול "בנות אלמז". את הטקס הנחה יועץ ראש העיר לנושא הקהילה האתיופית גדם מהרט.
כל המברכים הביעו התרגשותם מהמעמד. נציגי הקהילה הודו כי כאשר הבטיח להם ראש העיר גנדלמן שהעירייה תקים את בית המורשת, הם כבר היו שבעי הבטחות מראשי ערים קודמים ולכן לא האמינו לדבריו, אך הוא הוכיח את עצמו כראש עיר שעומד במילתו. כזכור, לפני מספר שנים הקצתה הנהלת העיר הקודמת קרקע לעמותת פעילים למען יהודי אתיופיה להקמת מרכז מורשת, ואפילו הניחו אבן פינה, אך הבנייה לא החלה.

משמעות ההקצאה הייתה, למעשה, שהקמת המרכז הוטלה על כתפי עמותת הפעילים, שהייתה אמורה לגייס את הכספים ולהקים את המבנה בתוך פרק זמן מוקצב אשר אם לא תעמוד בו תבוטל ההקצאה והקרקע תשוב לרשות העירייה. מאז ההקצאה עברו מספר שנים והעמותה לא הצליחה לגייס את הסכום הדרוש, כך שהחלום להקים מרכז מורשת איים להתפוגג ככל שחלף הזמן.

ראש העיר צביקה גנדלמן נחלץ לעזרת הקהילה והבטיח שהעירייה תקים את מרכז המורשת על חשבונה ולא על חשבון בני הקהילה. עם סיום הבנייה הוכיח ראש העיר פעם נוספת כי הוא מקיים את הבטחותיו. בטקס החנוכה הוזמן ראש העיר אל הבמה והופתע לקבל גלימה מסורתית, קאבה, שלובשים המנהיגים באתיופיה. גנדלמן לא הסתיר את התרגשותו ללבוש את הגלימה, והוסבר לו כי בכך מבקשת הקהילה להמחיש לו שהוא המנהיג שהגשים את החלום שכל כך הרבה זמן חיכו להגשמתו.

בית המורשת ישמש מרכז מורשת ופעילות לקהילה האתיופית בחדרה, להנצחת ההיסטוריה של העדה, התרבות, ערכי הקהילה, סיפור העלייה לארץ ישראל. הוא כולל מבואה בעלת תפקוד מוזיאוני; חדר רב תכליתי שישמש ללימוד מורשת, סדנאות ואירועים; חדר נוסף אשר ישמש כמשרד, וכמו כן שירותים ומטבח חימום. מלבד המבנה נבנתה גם חצר מרוצפת רחבת ידיים ומקורה אשר תשמש להתכנסויות ואירועים, ולפעילויות אחרות של העדה.

את מרכז המורשת, הממוקם באזור התעשייה הצפוני על שטח של כ-2 דונם סמוך למבנה איגוד ערים לאיכות הסביבה, הקימה העירייה באמצעות החברה הכלכלית. על תפעול הבית מונתה "נחלים" החברה לפיתוח תיירות בחדרה. גנדלמן אמר כי הוא מצפה שבני הקהילה יהפכו את המקום למרכז שוקק חיים ופעילות, וימלאו אותו במידע ובתכנים שינחילו את ההיסטוריה והתרבות של העדה לדורות הבאים בחדרה ובארץ בכלל.
  כתוב למערכת
עוד כתבות שיכולות לעניין אותך
השוד הכפול של עמדות  הג'חנון
השוד הכפול של עמדות הג'חנון
   
ריססו גז על שומר בית הספר וגנבו את נשקו
ריססו גז על שומר בית הספר וגנבו את נשקו
   
בטקס מרשים חגגה חדרה את יום הניצחון על גרמניה הנאצית
בטקס מרשים חגגה חדרה את יום הניצחון על גרמניה הנאצית
   
פורסם המכרז להפעלת מערך שייט בנחל חדרה
פורסם המכרז להפעלת מערך שייט בנחל חדרה
   
בן 25 נעצר בחשד שדקר את הוריו בזכרון יעקב
בן 25 נעצר בחשד שדקר את הוריו בזכרון יעקב
   
בניינים יהרסו בגבעת אולגה ותוקם שכונה עם מגדלי מגורים
בניינים יהרסו בגבעת אולגה ותוקם שכונה עם מגדלי מגורים
מדברים על זה
זוכרים את יהודי אתיופיה שמצאו מותם בדרך לישראל זוכרים את יהודי אתיופיה שמצאו מותם בדרך לישראל
טקס הזיכרון העירוני לכ-4,000 מבני העדה האתיופית אשר מצאו מותם בדרכם לישראל, התקיים ברחבת יד לבנים...

לילך אנטון | 20.5.2018

הפנים החדשות של רחוב רש הפנים החדשות של רחוב רש"י
עבודות התשתית והפיתוח שביצעה עיריית חדרה ברחוב רש"י בהשקעה של כ-4 מיליון שקלים הסתיימו לרווחת התושבים...

הדר צאלים | 20.5.2018

תעודת הערכה לפקח שמנע פיגוע תעודת הערכה לפקח שמנע פיגוע
מפקד משטרת חדרה העניק תעודת הערכה לפקח עירוני, אשר ערנותו הביאה למעצרה של צעירה שהייתה בדרכה לבצע פיגוע דקירה...

רון איתן | 17.5.2018

לראשונה תוקם מועצה ציבורית משותפת לערבים ויהודים לראשונה תוקם מועצה ציבורית משותפת לערבים ויהודים
בכנס גבעת חביבה השישי שהתקיים בסוף השבוע, הוכרזה הקמה ראשונה של מועצה ציבורית בראשות איימן סייף וצבי אקשטיין לקידום חברה משותפת בין יהודים וערבים בישראל. כ...

לילך אנטון | 13.5.2018

חיפושים אחר נעדרת בת 11 בפרדס חנה חיפושים אחר נעדרת בת 11 בפרדס חנה
משטרת ישראל מבקשת את עזרת הציבור בחיפושיה אחר הנעדרת בסיכון, מאיה סזנוב (11) אשר נעלמה היום (חמישי) לפנות בוקר מהמוסד החינוכי בו היא שהתה בפרדס חנה...

שלומי גבאי | 10.5.2018

כתבות 2018 כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
גביה עם תואר - בדרך לנקודת זיכוי    גביה עם תואר - בדרך לנקודת זיכוי
יפה לבריאות – בכל מזג האוויר    יפה לבריאות – בכל מזג האוויר
יקבי כרמל – מבשלים לכם שבועות של שמחה    יקבי כרמל – מבשלים לכם שבועות של שמחה
כתבנו מהצפון מנגב בחומוס ירושלים    כתבנו מהצפון מנגב בחומוס ירושלים

© כל הזכויות שמורות לפלאשנט 2017            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |