פלאשנט חברה וקהילה - לראשונה תוקם מועצה ציבורית משותפת לערבים ויהודים
יום ראשון, 20 במאי 2018
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
חברה וקהילה
לראשונה תוקם מועצה ציבורית משותפת לערבים ויהודים
משמאל לימין: שגיא, אקשטיין וסייף (צילום: ראוף אבו סאמה)
מאת: לילך אנטון
יום ראשון, 13 במאי 2018, 16:20
בכנס גבעת חביבה השישי שהתקיים בסוף השבוע, הוכרזה הקמה ראשונה של מועצה ציבורית בראשות איימן סייף וצבי אקשטיין לקידום חברה משותפת בין יהודים וערבים בישראל. כמו כן פרס גבעת חביבה הוענק לשרת החינוך לשעבר, יולי תמיר
כנס גבעת חביבה השישי עסק השנה ביישום מפת הדרכים לחברה משותפת וכותרתו – "מפת הדרכים - מתאוריה למעשה". מטרת הכנס היתה להוביל צעדים מעשיים לקידום יישום המלצות מפת הדרכים ליצירת חברה משותפת, תוך רתימת ארגונים עמיתים בממשל הארצי והמקומי, בחברה האזרחית, באקדמיה ובחינוך. בין הנואמים הבולטים בכנס: ראשת מרצ, ח"כ תמר זנברג, ח"כ אחמד טיבי ונציבת שוויון ההזדמנויות בעבודה, מרים כבהא.

בכנס הוכרזה לראשונה הקמתה של מועצה ציבורית לקידום חברה משותפת בין ערבים ויהודים בראשות איימן סייף, מנהל הרשות לפיתוח כלכלי במגזר המיעוטים במשרד ראש הממשלה לשעבר ופרופ' צבי אקשטיין, דיקן ביה"ס טיומקין לכלכלה במרכז הבינתחומי בהרצליה. השניים יובילו את המועצה החדשה שמוקמת בימים אלו ותורכב מאישי ציבור, מובילי דעה, ומומחים בתחומים שונים.

כמו כן, הוענק פרס גבעת חביבה למקדמי חברה משותפת לשרת החינוך לשעבר יולי תמיר, מאזן גנאים ראש העירייה של העיר סכנין ויו"ר ועד ראשי הרשויות הערביות, מדחאת זחאלקה המפקח המחוזי של המגזר הערבי במחוז חיפה לשעבר וקרול זייבר מייסדת פסטיבל "קולנוע אחר".
למאזן גנאים, ראש העירייה של העיר סכנין ויו"ר ועד ראשי הרשויות הערביות מוענק הפרס על היותו הוא ממובילי המאמץ לשילוב כלכלי חברתי של החברה הערבית במדינת ישראל. מאז כניסתו לתפקיד יו"ר ועד הרשויות הערביות בישראל הוא מקדם בהצלחה את השיח והשותפות של אזרחי ישראל הערבים בכול מעגלי החיים במדינה: בכלכלה, בחברה, בשלטון המקומי ובממשלה. למדחאת זחאלקה מוענק הפרס על כך שכמפקח המחוזי של המגזר הערבי במחוז חיפה של משרד החינוך מדחאת קידם את החינוך לחיים משותפים כך שיגיע ויעצב את דרכו של כל ילד שהתחנך בבתי הספר הערבים במחוז חיפה. לקרול זייבר על פסטיבל "קולנוע אחר" ועל כך שתרומתה ותמיכתה הצילה את התכנית הגדולה ביותר בישראל למפגשים בין יהודים וערבים, תכנית שפועלת בקרב כ 3000 בני נוער בישראל. ולפרופסר יולי תמיר, שרת החינוך לשעבר ונשיאת מכללת "שנקר", על כך שבשנתיים האחרונות הנהיגה את הצוות שעסק שתחום החינוך במסגרת "מפת הדרכים לחברה משותפת" של גבעת חביבה ועל פעולתה ביוזמת נשיא המדינה: "תקווה ישראלית".

לדברי יניב שגיא, מנכ"ל גבעת חביבה - המרכז לחברה משותפת בישראל: " מדי שנה בכנס השנתי של גבעת חביבה אנחנו מפנים זרקור כלפי יחידות ויחידם יהודים וערבים שבפועלם מקדמים את החברה המשותפת והשוויונית בישראל. אנשים שמנצלים את מעמדם ואת השפעתם על מנת לקדם את החינוך, החברה והכלכלה בישראל לשותפות שוויונית בין יהודים וערבים. הפרס מציין גם את התרומה שהייתה עד היום וגם את המחויבות והתרומה הפעילה כיום ובעתיד.

הזוכים השנה פועלים בשטחים שונים ומגיעים ממקומות שונים: מהגליל והמשולש, מהמרכז ומניו יורק. קרול זייבר ומדחאת זחאלקה מקדמים תכניות חינוך גדולות שיוצרות בסיס לעתיד משותף. מאזן ג'נאים ויולי תמיר פועלים ומשפיעים על הממשלה, על יוזמת הנשיא ועל השלטון המקומי. החיבור של ארבעת הזוכים השנה מבטא את אבני הבסיס לבנין החברה המשותפת".

יניב התייחס גם להקמת המועצה הציבורית המשותפת לערבים ויהודים: "בניית חברה משותפת במדינת ישראל היא סוגיה אסטרטגית ראשונה במעלה המשפיעה על החברה והכלכלה כולה. חברה משותפת היא חברה שוויונית, שתוביל לפיתוח כלכלי, מקומי ואזורי. המועצה הציבורית ובמיוחד העומדים בראשה, נציגי שתי החברות שחיות פה, יוכלו לתת לנו את הרוח הגבית הדרושה להגשמת החזון ולחיזוק השיח הציבורי בנושא".

איימן סייף מסר כי: "אני שמח על ההזדמנות לעמוד ביחד עם חברי פרופ' אקשטיין בראש המועצה הציבורית של גבעת חביבה ולתרום מהניסיון שלנו לקידום האג'נדה והחזון של ארגון חשוב זה הדוגל בקידום חיים משותפים בישראל. אני מאמין שיצירת חברה משותפת יכולה לאפשר הזדמנות שווה לכל אזרח ואזרחית על מנת לממש את הפוטנציאל הטמון בהם ובכך לתרום לשגשוגה של החברה הישראלית".

פרופ' אקשטיין הוסיף: "שילוב החברה הערבית בכלכלת ישראל הוא מנוף לצמיחה כלכלית והקטנת העוני לכלל האוכלוסייה. מרכיב מרכזי במהלך זה הוא ההכרה ההדדית של שתי החברות והיכולת לקיים שיח משותף על המאחד והמפריד בפתיחות וסובלנות. המועצה הציבורית מיועדת לחזק ולכוון את מכלול הפרויקטים של גבעת חביבה כדי להקדם את היעד של חיים משותפים עם שוויון הזדמנויות."

מאז היווסדו, זכה הכנס השנתי של גבעת חביבה להכרה רחבה כאירוע מרכזי בו נפגשים העוסקים במלאכת הבניה של החברה המשותפת בישראל. הכנס מפגיש מאות אזרחים ומנהיגים ממגזרים שונים בחברה היהודית והערבית, כולל החברה האזרחית, הממשלה, המגזר הפרטי, האקדמיה וקהילת התורמים. אירוע זה, שזכה לברכת נשיא המדינה מר רובי ריבלין, נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה, וראש הראשות הפלסטינית מחמוד עבאס, הפך לפלטפורמה חשובה ביותר לדיונים, שיתוף בהתנסויות ופיתוח אסטרטגיות של שיתוף פעולה למען בנייתה של חברה משותפת בישראל.
מדברים על זה
זוכרים את יהודי אתיופיה שמצאו מותם בדרך לישראל זוכרים את יהודי אתיופיה שמצאו מותם בדרך לישראל
טקס הזיכרון העירוני לכ-4,000 מבני העדה האתיופית אשר מצאו מותם בדרכם לישראל, התקיים ברחבת יד לבנים...

לילך אנטון | 20.5.2018

הפנים החדשות של רחוב רש הפנים החדשות של רחוב רש"י
עבודות התשתית והפיתוח שביצעה עיריית חדרה ברחוב רש"י בהשקעה של כ-4 מיליון שקלים הסתיימו לרווחת התושבים...

הדר צאלים | 20.5.2018

תעודת הערכה לפקח שמנע פיגוע תעודת הערכה לפקח שמנע פיגוע
מפקד משטרת חדרה העניק תעודת הערכה לפקח עירוני, אשר ערנותו הביאה למעצרה של צעירה שהייתה בדרכה לבצע פיגוע דקירה...

רון איתן | 17.5.2018

חיפושים אחר נעדרת בת 11 בפרדס חנה חיפושים אחר נעדרת בת 11 בפרדס חנה
משטרת ישראל מבקשת את עזרת הציבור בחיפושיה אחר הנעדרת בסיכון, מאיה סזנוב (11) אשר נעלמה היום (חמישי) לפנות בוקר מהמוסד החינוכי בו היא שהתה בפרדס חנה...

שלומי גבאי | 10.5.2018

תנופת הפיתוח בחדרה נמשכת: נחנך גן ציבורי ים סוף תנופת הפיתוח בחדרה נמשכת: נחנך גן ציבורי ים סוף
...

דונה נבון | 9.5.2018


 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט

© כל הזכויות שמורות לפלאשנט 2017            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |